Fatma, która nienawidziła


Czasami, trudno uznać, że znajdujemy się na Ziemi. Ma się raczej wrażenie, że to może Mars albo inna planeta, a zastane istoty, tylko z zewnątrz przypominają ludzi, albo najzwyczajniej przebrały się za nich, chcąc nas zwieść! Tak właśnie dzieje się, kiedy pewna Polka przybywa do Libii i spotyka tam inną kobietę… Wrogość staje się clou ich wzajemnych relacji, a konfrontacja zastępuje normalne stosunki. Czy obcość cywilizacji może sprawić, że dwoje ludzi będą zachowywać się tak, jakby należeli do różnych gatunków? O tym właśnie traktuje książka N. Hamid Fatma ze strony www.taniaksiazka.pl.

Niech pierwszy będzie chłopiec, a Allach mu błogosławi

Tego pragnęła tytułowa Fatma. Wychowana w tradycyjnej, islamskiej pokorze aby służyć i zaspokajać potrzeby. Wszystkie swoje pozytywne uczucia, całą miłość i to, co w niej najlepsze przelewa na swojego syna Muchtar, prosząc Allacha o łaski dla niego i radość, że zostały mu one udzielone, dla siebie. Jednak muzułmański bóg, najwidoczniej na ważniejsze sprawy niż wysłuchiwanie modlitw Fatmy. Jej prośby nie zostają spełnione, syn wyjeżdża na studia do dalekiej, niewiernej Polski, zostawiając matkę w niepewności i zawieszeniu, a kiedy wraca, cały świat Fatmy przewraca się do góry nogami.

Niewierni pod jej dachem!

Kiedy radość jej życia, powód istnienia, jej syn ukochany, wraca do Libii, przywozi ze sobą polską żonę i pół polskiego dzieciaka. Allach widzi to wszystko i nie grzmi, ale Fatma nie zamierza być tak spokojna jak jej bóg. Kiedy mija szok i Fatmie udaje się pozbierać po mentalnym nokaucie, jaki zafundował matce jej własny syn, postanawia pokazać, co znaczy wściekła, libijska kobietą i zgotować swojej synowej, tej polskiej żmii, która ukradła jej syna, prawdziwe piekło na ziemi.

Dżihad w domu i zagrodzie

Nieustanna wojna, próba dominacji, obmawianie oraz mniejsze i większe świństwa. To libijska codzienność polskiej żony. Zupełnie nowy świat, o którym Polka nie miała pojęcia, wtopiony w serca tubylców bardziej niż wszystko inne, pokazuje swoje piekielne strony. Przekonana, że jej miłość do libijskiego męża pokona wszelkie bariery, trafia do piekła, którym zarządza matka jej męża. Jest jeszcze mały synek, o którego zaczyna toczyć się brutalna gra między nią, a coraz bardziej przypominającego swoją matkę, Muchtarem.

Książka dla pań zauroczonych orientem


Oczywiście nie tylko. Tą powieść powinni przeczytać wszyscy ci, którzy chcą zobaczyć jak wygląda zderzenie dwóch, całkowicie odmiennych, światów. To idealna przypowieść o tym, jak bardzo determinującą całe życie, może być kultura, w jakiej zostało się wychowanym. W książce objawia się prawda, jaką trzeba zobaczyć na własne oczy, że to, co zostało człowiekowi wpojone – wiara, obyczaje, sposób życia oraz patrzenie na drugą płeć, a także to, co wsiąkło weń samoistnie, a więc zapach powietrza, kolor nieba czy faktura ziemi, do której przynależy, są tym, co stanowi człowieka raz na zawsze, czyniąc niemożliwym bytowanie z kimś, kto nie emanuje tymi samymi wartościami. Na końcu, w spotkaniu ludzi z różnych światów, zawsze pozostaje ból i agresja i to jest przesłanie książki Nadii Hamid Fatma.

 


Otagowano: , ,

Kategoria: Fatma